Saturday 07 June 2003

Full results (with times) are available from Mikrotime here (in race order).


Status

Race No.
(heat / final)
1st place 2nd place 3rd place No. of entries

 Men's Eights [ M8o ]


Elite

114 Thames Lady Victoria (Ireland) London 3

Senior 1

139 Lady Victoria (Ireland) London Thames Tradesmen 4

Senior 2

103 / 113 Oxford Brookes Univ Mortlake Anglian & Alpha London 13

Senior 3

124 / 137 Queen's Univ Belfast Auriol Kensington Manchester Univ 12

Senior 4

157 Nottingham Univ Manchester Univ x 2

Novice

157 Univ West of England Bristol Univ x 2

 Women's Eights [ W8o ]


Senior 1

107 Mortlake Anglian & Alpha ULWBC City of Bristol 3

Senior 2

158 Thames ULWBC Imperial Coll 4

Senior 3

133 Thames Headington Sch Southampton Univ 4

Senior 4

149 Auriol Kensington Thames A Thames B 5

 Men's Quadruple Sculls [ M4x ]


Elite

127 Commercial, Dublin NCRA x 2

Senior 2

127 Henley Star / Rob Roy St Neots 3

Senior 3

138 Tideway Scullers London Latymer Upper Sch 3

 Women's Quadruple Sculls [ W4x ]


Senior 2

156 Eton Excelsior Vesta x 2

 Men's Coxless Fours [ M4- ]


Elite

108 / 121 Oxford Brookes Univ Imperial Coll Thames 10

Senior 1

128 / 146 London A Lea Peterborough City 12

Senior 2

101 / 111 Palatine Nottingham Univ Vesta 9

 Women's Coxless Fours [ W4- ]


Elite

118 Tideway Scullers ULWBC / Tideway Scullers Staines 3

Senior 2

142 Vesta Auriol Kensington Mortlake Anglian & Alpha 4

 Men's Coxed Fours [ M4+ ]


Elite

155 ULBC Oxford Brookes Univ NCRA 3

Senior 1

161 London Thames Kingston 4

Senior 2

168 Mortlake Anglian & Alpha ULBC Star 3

Senior 3

148 Thames Nottingham Univ Staines 4

Senior 4

147 St Edward's School Auriol Kensington (Gatenby) Kingston Univ 5

 Women's Coxed Fours [ W4+ ]


Senior 2

104 / 115 Tideway Scullers Oxford Brookes Univ Bristol Univ 9

Senior 3

122 Lea A St Neots / Star Southampton Univ 6

Senior 4

143 Headington Sch Southampton Univ Poplar, Blackwall & District 4

 Men's Double Sculls [ M2x ]


Elite

110 Tideway Scullers x x 1

Senior 1

110 Tideway Scullers Globe Thames Tradesmen 4

Senior 3

141 St Neots B York City St Neots A 3

 Women's Double Sculls [ W2x ]


Elite

136 Thames x x 1

Lwt

152 Wallingford / Marlow Thames Tradesmen Eton Excelsior A 5

Senior 1

136 Star & Arrow / Upper Thames Wallingford / Marlow Tideway Scullers 5

Senior 3

151 St Neots Avon County Oxford Brookes Univ 6

 Men's Coxless Pairs [ M2- ]


Elite

160 Oxford Brookes Univ London Thames 4

Lwt

150 London B ULBC London A 5

Senior 2

130 / 145 St Edward's Sch Nottingham Univ Kingston A 8

 Women's Coxless Pairs [ W2- ]


Elite

140 ULWBC / Tideway Scullers Thames Upper Thames / Thames 5

Lwt

154 Upper Thames / Thames Nottingham Univ x 2

Senior 1

125 ULWBC / Tideway Scullers Nottingham x 2

 Men's Single Sculls [ M1x ]


Elite

116 Commercial, Dublin (Maher) Tideway Scullers (Gale) London (Kelsey) 6

Lwt

109 London (Curran) Tideway Scullers (Halliday) Cambois (Noble) 7

Senior 1

131 Tideway Scullers (Macalister) London (Curran) London (Kelsey) 3

Senior 2

129 ULBC (Dunley) London (Smith) Tideway Scullers (Suthers) 6

Senior 3

102 / 112 Tideway Scullers (Green) York City (Gill) Thames (Greenhous) 14

Novice

106 York City (Clarke) London (Roycroft) London (Lockyear) 6

 Women's Single Sculls [ W1x ]


Lwt

135 Mortlake Anglian & Alpha Nottingham (Drury) Walligford (Pollitt) 3

Senior 1

134 Tideway Scullers (Woolf) Tideway Scullers (Carey) Kingston (Hewitt) 3

Senior 2

126 Kingston (Hewitt) Vesta (Easton) Rob Roy (Pauls) 4

Senior 3

105 / 117 Imperial Coll (Lythgoe) Nottingham (Drury) Eton Excelsior (Smith) 11

Novice

120 Auriol Kensington Rob Roy / Reading(Harbit) City of Bristol (McCarthy) 3