Sunday 09 June 2002

Full results (with times) are available from Mikrotime here (in race order).

Status Race No.
(heat / final)
1st place 2nd place 3rd place No. of entries
Men's Eights [ M8o ]
Elite 248 Oxford Brookes Leander ULBC 3
Senior 1 230 Nottingham Britannia Thames Tradesmen Auriol Kensington 6
Senior 2 221 Furnivall Thames Oxford Brookes 6
Senior 3 229 / 243 Oxford Brookes IC UWE 8
Women's Eights [ W8o ]
Senior 1 222 Thames Tideway Scullers Vesta 3
Senior 2 210 Auriol Kensington Vesta (Kinsey) Llandaff 5
Senior 3 244 Auriol Kensington Exeter Curlew 3
Senior 4 245 Thames Vesta UCL 3
Men's Quadruple Sculls [ M4x ]
Senior 2 207 Leander Lady Victoria / Queens Belfast Walton Lwt 5
Women's Quadruple Sculls [ W4x ]
Elite 205 Upper Thames Commonwealth Worcester / Warwick / Hereford Upper Thames RC 4
Senior 1 237 Henley x x 1
Men's Coxless Fours [ M4- ]
Elite 228 Thames Henley Nottingham 4
Senior 1 202 / 215 Eton Excelsior Leander Kingston (Waterfall) 7
Senior 2 232 Tideway Scullers Newcastle University Sheffield City 3
Women's Coxless Fours [ W4- ]
Elite 233 Kingston Oxford Brookes Nottingham 3
Men's Coxed Fours [ M4+ ]
Senior 1 227 / 239 Thames Tradesmen Oxford Brookes Thames (Ward) 10
Senior 2 203 Oxford Brookes Garda Siochana (O'Neill) x 2
Senior 3 204 Thames RC (Maby) Garda Siochana (Mulligan) Exeter RC A 6
Women's Coxed Fours [ W4+ ]
Senior 2 242 Thames Tradesmen Kingston City of Bristol 5
Men's Double Sculls [ M2x ]
Elite 235 Belfast / John O'Gaunt Lady Victoria / Queens Belfast Walton 3
Senior 1 216 Nottingham BC Auriol Kensington Walton 3
Senior 2 211 Walton Tideway Scullers (Cape) Tideway Scullers (Suthers) 3
Senior 3 236 Exeter Thames Tradesmen Nottingham 3
Women's Double Sculls [ W2x ]
Elite 220 Upper Thames (Salbany) MAA / Thames Mortlake, Anglian & Alpha 4
Senior 1 218 Henley Upper Thames Warwick / Worcester 4
Senior 3 208 TTRC / UEA Nottingham & Union / Derwent Henley 4
Men's Coxless Pairs [ M2- ]
Elite 247 IC / Oxford Brookes Royal Chester Sudbury 3
Senior 2 206 IC Royal Chester Thames RC 5
Women's Coxless Pairs [ W2- ]
Lwt 209 Thames RC Globe RC Nottingham RC 3
Senior 2 240 Thames (Time Only) Upper Thames x 1
Men's Single Sculls [ M1x ]
Elite 223 Crabtree (Pooley) Belfast / John O'Gaunt (Shirley) Tideway Scullers (Geluk) 4
Senior 2 224 / 226 Tideway Scullers (Wilder) Osney Island (Warner) ULBC (Roots) 8
Senior 3 201 / 213 Windsor Boys' School (Snowball) Windsor Boys' School (Robinson) Newcastle Univ (Gill) 8
Women's Single Sculls [ W1x ]
Lwt 231 / 246 Upper Thames (Ashcroft) Peterborough (Lijesen) NCRA (Hampton) 7
Senior 2 214 Tideway Scullers (McClung) Nottingham BC (Scott) x 2
Senior 3 234 Vesta (Easton) Tideway Scullers (Edmonston) Thames (Fisher) 3
Novice 238 City of Bristol (Fullman) Tideway Scullers (Wichuk) Oxford Brookes (Duncombe) 4