Saturday 08 June 2002

Full results (with times) are available from Mikrotime here (in race order).

Status Race No.
(heat / final)
1st place 2nd place 3rd place No. of entries
Men's Eights [ M8o ]
Elite 145 Oxford Brookes NCRA Upper Thames (Terry) 3
Senior 1 101 / 109 London RC ULBC Nottingham Britannia 8
Senior 2 108 / 137 Thames RC Reading RC London RC A 10
Senior 3 116 / 138 Oxford Brookes IC Thames RC A 9
Women's Eights [ W8o ]
Senior 1 133 Thames RC Upper Thames RC Twickenham RC 5
Senior 2 143 Vesta (Kinsey) Llandaff Vesta (Squance) 4
Senior 3 117 Auriol Kensington Exeter RC x 2
Senior 4 155 Auriol Kensington Thames RC Vesta 4
Men's Quadruple Sculls [ M4x ]
Senior 1 112 Leander Lady Victoria / Queens Belfast London RC Lwt 4
Senior 2 141 Leander Windsor Boys' School London RC 5
Women's Quadruple Sculls [ W4x ]
Elite 140 Upper Thames Commonwealth NCRA Kingston RC 4
Senior 2 131 NCRA x x 1
Men's Coxless Fours [ M4- ]
Elite 105 / 123 IC / Oxford Brookes Aberdeen BC NCRA 10
Senior 1 118 / 125 Leander IC Kingston 9
Senior 2 135 / 150 NCRA Crabtree Newcastle Univ 8
Men's Coxed Fours [ M4+ ]
Elite 142 Leander IC London RC A 5
Senior 1 124 / 134 IC Garda Siochana Thames Tradesmen's RC 9
Senior 2 120 ULBC London RC Newcastle Univ 3
Senior 3 147 Garda Siochana (O'Neill) Thames RC Garda Siochana (Mulligan) 5
Senior 4 152 Newcastle Univ Windsor Boys' School Kingston Univ 5
Women's Coxed Fours [ W4+ ]
Senior 1 153 Kingston RC Reading Univ BC Molesey BC 4
Senior 2 107 / 130 IC Molesey Kingston 8
Men's Double Sculls [ M2x ]
Senior 1 149 Belfast / John O'Gaunt Lady Victoria / Queens Belfast Lwt Upper Thames RC 4
Senior 3 139 Auriol Kensington Nottingham BC Exeter RC 6
Women's Double Sculls [ W2x ]
Elite 122 Upper Thames / NCRA Hereford RC Wallingford 5
Lwt 144 MAABC / Thames RC Nottingham & Union / Derwent x 2
Senior 3 110 TTRC / UEA TTRC Nottingham & Union / Derwent 4
Men's Coxless Pairs [ M2- ]
Elite 154 NCRA Upper Thames RC Upper Thames RC Lwt 4
Senior 2 156 Royal Chester IC x 2
Women's Coxless Pairs [ W2- ]
Lwt 114 Thames RC Globe RC Nottingham Univ 4
Senior 1 151 Thames RC (Cayley) Nottingham Univ Thames RC (Engel) 3
Men's Single Sculls [ M1x ]
Lwt 132 London RC (Smith) Lady Victoria / Queens Belfast (Lyness) Lady Victoria / Queens Belfast (Marron) 4
Senior 2 102 / 111 Tideway Scullers (Macalister) London RC (Smith) Crabtree (Bangert) 9
Senior 3 119 / 126 Tideway Scullers (Wilder) Windsor Boys' School (Tucker) Thames RC (Butsch) 12
Novice 146 Poplar Blackwall & District (Kelly) London RC (Keller) Exeter (Ison) 4
Women's Single Sculls [ W1x ]
Lwt 106 / 136 Tideway Scullers (Fawkner) Peterborough (Lijesen) Thames Tradesmen's RC (Lancaster) 8
Senior 1 148 Worcester RC (Fisher) Nottingham BC (Scott) x 2
Senior 2 103 Wallingford (Bertram) Exeter (Moore) Henley (Hocking) 6
Senior 3 121 / 128 Henley (Mills) Wallingford (Wilkins) Exeter (Moore) 11
Novice 104 / 115 Tideway Scullers (Pedouloff) NCRA (Baker) City of Bristol (Fullman) 11